OTAVSKÁ PLAVBA : PRO CYKLISTY

Cesta: Titulní stránka > Turistika,cyklo

Města

Cyklotrasy a turistika

Nejkrásnější a nejznámější cykloturistické trasy v okolí jsou:

Trasa č. 6068 Vrbno - kemp – Pod zámeckou horou – Sedlova bouda – Kóta (délka 9 km)
Trasa č. 6029 Vrbno - Železná – Bílý Potok – Vidly – Karlova Studánka – Hvězda – Suchá Rudná – Stará voda (délka 22 km)
Trasa č. 553 Malá Morávka – Hvězda – Ludvíkov – Vrbno-Železná – Vrbno - Mnichov – Drakov (délka 24 km)
Trasa č. 6067 Bílý Potok – Pásmo Orlíka – Pod Orlíkem (délka 8 km)
Trasa č. 6074 Vidly – Lysý vrch – Pod Orlíkem – Opavská lovecká chata (délka 22 km)
Trasa č. 6070 Široká Niva – Karlovice – Vrbno-Mnichov (délka 17 km)
Trasa č. 6069 Vrbno pod Pradědem – Pod Šindelnou – Anenská myslivna – Anenský vrch – Andělská Hora – Suchá Rudná (délka 11km)
Trasa č. 6076 Rudná p.Pradědem – Podlesí – Malá Morávka – Pod Šindelnou – Pod kamenným vrchem – Karlovice – Holčovice (délka 34km)
Trasa č. 55 Holčovice – Heřmanovice – Drakov – Rejvíz (délka 23 km)

Historické zajímavosti


ZŘÍCENINA DŘEVOÚHELNÉ TAVÍCÍ PECE U HEŘMANOVIC

 • Jestli máte zájem o technické památky, nabízí se vám cenná památka, bohužel ve špatném stavu. Zřícenina dřevouhelné tavící pece z roku 1807 chátrá nedaleko Vrbna pod Pradědem, pod které patří katastrálně. Nebližší je však obec Heřmanovice. Občerstvit se můžete v lesní hospodě na samotě Drakov (1 km) nebo až na Rejvízu.

  Otevírací doba :
  volně přístupné

  Parkování :
  asi 800 m od pece zdarma na parkovišti Drakova a Rejvízu, kam je vjezd autem povolen. Odtud 1 km.

  Poloha :
  7 km severně od Vrbna pod Pradědem, u cesty na Rejvíz v údolí Černé Opavy, přístup po červené TZ a značené cyklostezce 55. Přístup z Heřmanovic je po silnici směr Vrbno p. P. a pak odbočka v pravo na Drakov a napojit se na zmíněnou červenou TZ.


ZBYTKY HRADU FÜRTENWALDE NA ZÁMECKÉ HOŘE U VRBNA POD PRADĚDEM

 • K vidění jsou již jen zbytky hradu Fürstenwalde, který zřejmě vznikl za vlády Přemyslovců na severní moravě ve 13. stol. Zničen byl r. 1471. Z vrcholu Zámecké hory (854,1 m n.m.) na soutoku řek Střední a Bílá Opava je krásný výhled po okolí, do údolí Opavy a východně na město Vrbno p. Pradědem. Na vrcholu jsou nevýrazné zbytky zděné architektury.

  Otevírací doba:
  volně přístupné

  Parkování:


  Dostupnost:
  Na Zámeckou horu asi 2 km Z od Vrbna p. P. se dostanete po červené TZ, která se napojuje na modrou TZ z Vrbna a z Karlovy Studánky. Po vrstevnici severního úbočí vede také cyklostezka a běžecká trať mezi Vrbnem a Karlovou Studánkou.


EMPIROVÝ FARNÍ KOSTEL SV. MICHALA VE VRBNĚ POD PRADĚDEM

 • Empírový farní kostel sv. Michala se nachází na náměstí Sv. Michala, monumentální jednolodní architektura z let 1840 – 1843 neobyčejně čistého prostorového i tvarového řešení ovládá nejen prostor náměstí , ale je i dominantou panoramatu města. Má atypicky umístěný oltář na západní straně.


ZÁMEČEK VE VRBNĚ POD PRADĚDEM

 • Zámek – nyní Hotel Zámeček Grohmann s restaurací. Budova je dokladem feudálního sídla s jádrem ze 17.století, rozšiřovaného postupně přístavbami v 18. a 19. století. Jedno ze sídel rodiny Grohmannů, která hrála nejvýznamnější roli v ekonomice města. Součástí zámečku je zámecký park s kamennou zdí, kovanou bránou a brankou pro pěší mezi pilíři. Zachována zůstala i lipová alej hlavní příjezdové komunikace. Zámecký park je volně přístupný.

  Dostupnost
  Budova se nachází na okraji města Vrbna pod Pradědem, ve směru od Bruntálu a Karlovic.


KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE V MNICHOVĚ

 • Novogotický kostel Navštívení Panny Marie byl vybudován v roce 1716 a leží v obci Mnichov, která je severní části Vrbna pod Pradědem. Mnichov leží podél toku Černé Opavy.

  Dostupnost :
  Do Mnichova vede červená TZ z Vrbna p. P. , asi 2 km do centra obce. Obec je přístupná také po značené cyklostezce.


DŘEVĚNÁ KAPLE SV. HEDVIKY VE VIDLÍCH

 • Dřevěná kaple sv. Hedviky z počátku 20. století leží v místní části Vrbna pod Pradědem Vidly. Vidly jsou na toku Střední Opavy.

  Zdroj informací : Město Vrbno pod Pradědem

  Dostupnost :
  Do obce Vidly vede modrá TZ z Vrbna p. P., asi 9 km na západ. Kaple se nachází kousek od centra obce u této značky.


BÝVALÝ KLÁŠTER A LÁZNĚ V MNICHOVĚ U VRBNA P. P.

 • V Mnichově, 2,5 km od Vrbna pod Pradědem, na červené TZ nedaleko kostela Navštívení Panny Marie, se nachází komplex budov bývalých lázní. Kolem roku 1870 zde řád sv. Karla Boromejského zřídil vodoléčebný ústav. Srdeční vady a revmatismus se zde léčily koupelemi a rašelinnými zábaly. Dnes je zde domov důchodců.


GROHMANNOVA VILA VE VRBNĚ POD PRADĚDEM

 • Toto je jedna z vil a staveb významné podnikatelské rodiny Grohmannů, která se zasloužila o rozvoj Vrbna a jeho okolí. Tato vila je jedna z nejkrásnějších. Byla postavena v roce 1903. V pozdějších letech byla tato vila zrekonstruována a v roce 1998 slavnostně otevřena. Přes rozsáhlé rekonstrukce si však zachovala svůj původní vzhled. Dnes zde funguje Parkhotel Garni.

  Dostupnost:
  Vila se nachází na jižním okraji města při cestě na Karlovu Studánku.

Turistika

PRADĚD - NEJVYŠŠÍ VRCHOL JESENÍKŮ A MORAVY

 • Praděd je nejen nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku, ale zároveň nejvyšší horou Moravy, tyčí se do výše 1491 metrů n. m. Dnes na vrcholu Pradědu stojí televizní věž, která je 145 metrů vysoká, pochází z roku 1970. Před ní tady stála rozhledna od roku 1912, ale byla odstraněna. Masív Pradědu je přírodní rezervací , na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Kvůli vzácným rostlinám je přístup na vrchol Pradědu povolen pouze po značených turistických cestách!

  • Nadmořská výška: 1491 m
  • Vrcholová kniha: v restauraci ve vysílači je razítko
  • Razítko: v restauraci ve vysílači
  • Prodej turistické známky: v restauraci ve vysílači


  Služby
  • občerstvení: ano, přímo na vrcholu
  • ubytování: ano, přímo na vrcholu možné


  Parkování
  V Karlové Studánce u Hvězdy, odtud autobusem (kyvadlová dorpava), na kole či pěšky. Nebo v jiném nástupním místě na značenou trasu. Výjezd na Ovčárnu je jinak pouze na povolenku (pro ubytované apod.).

  Dostupnost
  • Vzdálenost vzdušnou čarou:
  • Vlakem:
  • Autobusem: Z Karlovy Studánky z Hvězdy se dostanete na Ovčárnu kyvadlovou dopravou.
  • Pěšky: - Po modré z Karlovy Studánky k rozcestí nad chatou Barborkou a napojit se na zelenou nebo červenou, které jdou souběžně a potom se napojit na modrou značku (ze směru kouty nad Desnou) a tak dojdeme až k vysiláči.
   - Z Karlovy studánky vede i zelená značka, na kterou se modrá napojila.
   - Dostante se i po žluté z Karlovy Studánky a na zelenou se napojíte u Ovčárny.
   - Z Malé Morávky a z Karlova p. Pradědem se dostanete po modré nebo po žluté a u Ovčárny se opět napojíte na zelenou. Žlutá se zde otáčí na Karlovu Studánku a modrá pokračuje kousek se zelenou a nad chatou Barborkou se odpojuje taky do Karlovy Studánky údolím Bílé Opavy (souběžně s Naučnou stezkou Bílá Opava).
   - Z Rýmařova po červené k rozcestí Praděd kde navazuje modrá k vrcholu.
   Ze severní strany od Švýcárny se na Praděd dostanete po červené a zelené a opět na rozcestí Praděd se napojíte na modrou k vrcholu.

  • Na kole: trasa 6075 z Karlovy Studánky na Červenohorské sedlo (vede pouze na rozcestí Praděd, ale odtud jen 1 km na vrchol po cestě)
  • Autem: zákaz výjezdu na vrcholWebdesign & template: AMIZ Design